Upper Primary Celebrations

The Year 6 'Celebration of Upper Primary' took place on Tuesday, 25th June 2019 in the Upper Primary Hall. This was a very special event in celebration of the student's work, their memories from Upper Primary. Parent's also joined in the celebrations and witnessed the award of several Year 6 prizes: 

INDIVIDUAL AWARDS:

CAREY MADDERN CUP : This award is for the student who have shown the Greatest Academic and Character Development throughout the year:
Year 6: Jamie Ashton

THE CAMPBELL CUP : Donated by Dr. & Mrs. Gordon Campbell for the student who have shown diligence, perseverance and overall progress.
Year 6: Sadie Devery

THE DURHAM BOWL : Donated by Dr. & Mrs. Gordon Campbell for Art:
Year 6: Chloe Burns

HINDESS PLAQUE : donated by Mr. & Mrs. James Hindess for the Year 6 Student who has shown notable leadership qualities.
Year 6: Beattie Ball

WINFIELD PLAQUE : donated by Mr. & Mrs. Winfield for the Year 6 Students who has shown a high standard in Creative Writing consistently over the years spent at Saltus Upper Primary.
Year 6: Henry Weinstein

THE KPMG STEINHOFF MATHEMATICS AWARD: Donated by Robert Steinhoff for the Year 6 student who has shown a consistently high standard of Mathematics over the years spent at Saltus Upper Primary.
Year 6: Evan Lipschutz

BERNIUS AWARD: donated by Dr. & Mrs. Bernius to an outstanding student who has for the past years contributed to spirit of the school.
 Year 6: Tse Burgess

EWAN SAMPSON MEMORIAL AWARD FOR ICT: For information technology – given to the Year 6 Student who, during his/her years at Saltus Upper Primary has shown the greatest aptitude for, and interest in, the field of Information Technology.
Year 6: Ryan Simmons

GLAXO-SMITH-KLINE SCIENCE AWARD: Presented to the Year 6 Student who shows the greatest aptitude for and interest in Science.
Year 6: George Ohsiek

THE HARRISON AWARD: Presented for Science and Technology
Year 6: Zachary Johnson

THE CHRISTINE DESILVA AWARD: Presented to the outstanding Year 6 Boy and Girl in the School Community.
Year 6 – Boy – Camillo Legere
Year 6 – Girl – Olivia Ching

THE JENNIE BEARD AWARD: Presented to a girl and boy who have been with us since Foundation and have made a positive contribution to the school.
Year 6 – Boy – Michael Tadman
Year 6 – Girl – Kennedy Steeves

SPORTS AWARD : Prizes are awarded to the following students for their outstanding contribution to the school in the widest range of sporting activities, sportsmanship and leadership.
Senior Boys: Tyler Coleman
Senior Girls: Avani Patton

SALTUS MUSIC PRIZE: Andrew Mao


At a seperate assembly, Year 5 students were also treated to some special announcements. Congratulations to the Student Leadership Team for Upper Primary 2019-20!! 

Butterfield House Captains: Christian Piney, Evelyn Czember
Vice Captains: Catalina Gamero, William Weston

Darrell House Captains: Johnny Bart (Co Captain), James Patterson, Erin Alfrey
Vice Captains: Owen Rosorea & Jacob Wright (Co-Vice-Captains), Grace Buckley

Saltus House Captains: Connor Hupman, Ash Hughes
Vice Captains: Declan Reardon, Ella Shepherd

Watlington House Captains: Jackson Stier, Abby Sadeh
Honorary: Luke Driscoll
Vice Captains: Jack Fischer, Erin Wheatley

Head Boy & Head Girl and Deputy Head Boy & Deputy Head Girl for the academic year 2019/2020 will be:

Deputy Head Girl: Shaniya Smith-Daniels
Deputy Head Boy: Tom Hyland

Head Girl: Luciana Fischer
Head Boy: James Ganal
Back