Saltus come out on top in Middle School athletics

Our Middle School students are the BSSF Track & Field repeat CHAMPIONS.  They successfully defended their title for overall honours.  Saltus middle girls were 2nd by ½ a point in the girls division and the boys were 2nd by 50 points in the boys division.
 
Sukanya Jobson was crowned AGE GROUP CHAMPION in the Under 12 girls after winning GOLD in the 400m, 800m and 1500m and Jordan Williams shared the O13 boys AGE GROUP CHAMPION honours after winning GOLD in the Long Jump, Triple Jump and High Jump events.
 
Saltus medal winners were as follows:
 
U12 girls
Sukanya “Suki” Jobson – GOLD in 400m, 800m, 1500m.  Champion Girl.
Leydi Raynor – GOLD in 100m and Long Jump; SILVER in 200m.  2nd to Suki for Champion Girl.
Zara Bule – SILVER in 800m & 1500m.  4th overall for Champion girl.
Jasmine Reid Rubaine – SILVER in Long Jump.
Zahra Goodchild – BRONZE in 400m
Kenzie McCrary – GOLD in High jump
4 x 100m relay – GOLD – Zahra Goodchild, Suki Jobson, Zara Bule, Leydi Raynor.
AGE GROUP POINTS – 1st
 
U12 boys
Adam Barritt – GOLD in 100m & 200m.  Runner Up Champion Boy.
Spencer Haldeman – GOLD in 1500m.
Jace Postlethwaite – GOLD in Long Jump.
Vashon Martin – BRONZE in 400m.
Xonti Burch – BRONZE in 800m.
4 x 100m relay – SILVER – Vashon Martin, Jace Postlethwaite, Xonti Burch, Adam Barritt.
AGE GROUP POINTS – 2nd
 
U13 girls
Amaya Davis (Amaya is U12, but entered U13 events to help her team) – GOLD in Long Jump, SILVER – 100m.
AGE GROUP POINTS – 5th
 
U13 boys
Cole Graham – SILVER in shot put.
Conor O’Sullivan – SILVER in 1500m & BRONZE in 800m.
Darshan Dhesi – GOLD in high jump, BRONZE in 400m.
Chaz Edmead – GOLD in long jump.
Cruz Butterfield – BRONZE in long Jump.
Rory Shepherd – BRONZE in 1500m
Shane Reardon – GOLD in Turbo Javelin.
Alasdair Cooper – SILVER in Turbo Javelin.
4 x 100m relay – BRONZE – Chaz Edmead, Thomas Twilley, Darshan Dhesi, Cole Graham.
AGE GROUP POINTS – 1st
 
O13 girls
Kenzie Lawrence – GOLD in Triple Jump & Long Jump, SILVER in high jump.  Equal 2nd overall for Champion girl.
Leilani Peters – SILVER in 200m & 400m and BRONZE in 100m.  Equal 4th overall for Champion Girl.
Isla Paddison – SILVER in 800m & 1500m.
Ajana Patton – SILVER in long jump & BRONZE in high jump.
4 x 100m relay – SILVER – Kenzie Lawrence, Ajana Patton, Izzy Hassell, Leilani Peters.
AGE GROUP POINTS – 2nd
 
O13 boys
Jordan Williams – GOLD in Long jump, high jump & triple jump.  Equal Champion Boy.
Dylan Eiselt – BRONZE in 800m & SILVER in 1500m.
Naveen Simmons – SILVER in triple jump.
4 x 100m relay – BRONZE – Jordan Williams, Roman Wilkinson, Liam Sheehy, Kaiyuri Albuoy.
AGE GROUP POINTS – 2nd
 
OVERALL SCORES – SALTUS 1st!!!!!
 
There were quite a few Saltus records broken on Day 1.  We also had a few records broken today, on Day 2.
 
Adam Barritt (U12) broke 2 records in the heats, the 100m & 200m.
Jace Postlethwaite (U12) broke the long jump record.
Sukanya Jobson (U12) broke two records in the 400m & 800m.
Leydi Raynor (U12) lowered the record she broke in the heats, in the 100m final.
Amaya Davis (U12) broke the record in the long jump.
Jasmine Reid-Rubaine (U12) broke the record she set on Sports Day in the 200m.
Leilani Peters (O13) lowered her own record that she broke at Sports Day this year, in the 200m final.  She also lowered the 100m record again in the final.
 
To read more about the events on Royal Gazette: Click here
Back